وبلاگ نیمه فعال مهدی درباره‌ی تصویر ایران در رسانه‌های جهان
امروز این خبر تکان دهنده استفاده شوک الکتریکی توسط پلیس دانشگاه UCLA برعلیه یک دانشجو (که ایرانی-آمریکایی هم هست) را دیدم. ویدیو اش تکاندهنده‌ است. اینکه یک آدم بی‌دفاع را که تنها جرمش این است که فراموش کرده کارت دانشجوییش را برای رفتن به کتابخانه در آخر شب بهمراه داشته‌باشد اینطور باهاش برخورد بشود واقعا تکان‌دهنده است. البته بهتر بود که در مقابل دستور پلیس مقاومت نمی‌کرد ولی این دلیل نمی‌شود که پلیس از شوک الکتریکی بر علیه طرف استفاده کند.

دیدن ویدیوی این واقعه مخصوصا همه دانشجویانی که در ویدیو در کنار ایستاده بودند و کار پلیس را با نفرت تماشا می‌کردند، یک فلش‌بک یک حادثه یازده‌ سال پیش را جلوی چشمم آورد. وقتی که دکتر سروش قرار بود در دانشگاه امیرکبیر سخنرانی بدهد و انصار حزب‌الله تهدید کرده‌بود که جلویش را خواهند گرفت. تعداد زیادی از دانشگاههای مختلف از شب پیش به دانشگاه امیرکبیر رفتند که با دفاع از آزادی بیان جلوی انصار را بگیرند. من کنجکاو هم فردا صبحش رفتم ببینم چه خبر است. دروازه دانشگاه توسط یک ردیف پلیس ضدشورش بسته‌شده بود و تمام دانشجوها در داخل زندانی شده‌بودند و هر از گاهی شعار می‌دادند. بیرون ردیف پلیسی که دم در دانشگاه بود انصار با وانت هایشان و بلندگو در خیابان حافظ بودند و شعار می‌دادند. در انتها هم کلی تماشاچی که اکثرا دانشجویانی مثل من بودند که از سر کنجکاوی و تا حدی هم همدلی با دانشجویان داخل دانشگاه آنجا رفته بودند. حدود یک ساعتی انصاریها شعار دادند. فکر کنم الله‌کرم هم سخنرانی کرد و سروش را به لیبرال بودن متهم کرد. این ماجرا قبل از آمدن خاتمی بود و الله کرم هنوز فرد آنقدر معروفی نبود برای همین خوب یادم نیست که او بود یا ده‌نمکی.

شباهت قضیه به ماجرای امروز اینجایش بود که یک دانشجوی شریف(عضو سابق انجمن اسلامی آنزمان) در کمال ناباوری همه ما نظاره‌گران به سراغ بلندگو بدست انصار رفت و از او خواست که حالا که آنها یک ساعت از پشت بلندگو هر چیزی خواسته‌اند گفته‌اند چند دقیقه هم بگذارد که او صحبت بکند. طرف انصاری هم گفت بلندگو می‌خواهی؟ بیا بگیرش و یک مشت مستقیم حواله کرد به صورت دانشجو. بعدش هم دانشجو را حلقه کردند و شروع کردن با مشت و لگد زدنش. بعضی‌هایشان زنجیرهم داشتند ولی نمی‌دانم که آیا با زنجیرهم می‌زدند یا نه. دانشجوی شریف کاملا بی‌دفاع یکی دو دقیقه‌ای از هفت هشت نفری که دورش بودند کتک می‌خورد. بلندگوچی هم مدام در بلندگو می‌گفت: «حزب‌الله درگیر نمی‌شه..حزب‌الله درگیر نمی‌شه...»

یادم نمی‌رود که صحنه آنقدر منزجرکننده بود که ما تماشاگرها با اینکه برای دردسر افتادن نیامده بودیم قدم به طرف انصار حزب‌اللهی‌ها برداشتیم تا طوری این فرد را نجات بدهیم. نیروی انتظامی هم تا دید ممکن است بدجور شلوغ بشود سرانجام باتون بدست ریخت و ملت را پراکنده کرد و دانشجوی شریف را دستگیر کرد. من و بقیه تماشاگران هم سریع زدیم به چاک. ظاهرا آنروز نیروی انتظامی چند نفری از دانشجوها را دستگیر کرد و بیشتر مورد ملاطفت قرارشان داد. اگر شما هم در آن ماجرا بودید در نظرات جزییات بیشتری بنویسید. چون یکی از وقایع مهم آن سالهای قبل دوم خرداد بود.

در مورد دانشجوی UCLA هم اگر در آمریکا هستید خوب است به Chancelor office
زنگ بزنید. شماره‌اش هست 3108252151 . من خودم زنگ زدم و گفتم که خواستار واکنش سریع دانشگاه در قبال این مساله هستم. ذهن خودتان را با اینکه ممکن است دانشجوی ایرانی هم مقصر بوده باشد مشغول نکنید. پلیس غلط کرده که شوک الکتریکی برعلیه یک دانشجو که تهدید برای کسی نیست استفاده می‌کند.

پ.ن.قدرت YouTube را هم دریابید. در عرض یک نصفه روز همه این را دیدند. بدون ویدیو اصلا این خبر اینقدر پوشش پیدا نمی‌کرد. برای همین من بر این باورم که YouTube بهترین خریدی بوده که گوگل تاحالا کرده‌است. قیمت ۱.۶ میلیارد دلار را هم کاملا ارزشش را داشت.
لینک دایمی مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin
مطلب بالا را به دوستان خود ایمیل کنید:     293 نظر
نظرات:
Anonymous Anonymous گفت:
مهدی جان، با عرض معذرت این چیزی که می خوام بنویسم ربطی به پست ات نداره اما چون آدرس ای میلت رو پیدا نکردم مجبور شدم این جا بنویسم.
من لوگوی بالاترین رو به وبلاگم اضافه کردم اما امروز که به وبلاگ لگوفیش رفتم دیدم یه نمونه ی ظریف تر و زیباترش رو (البته از نظر من) تو وبلاگ اش گذاشته. چه جوری می تونم شبیه اون رو داشته باشم؟ البته این رو از لگوفیش هم پرسیدم ولی خب...طاقت ندارم صبر کنم تا جواب بده، گفتم شاید تو (تا شور و شوق من فروکش نکرده)زودتر جواب بدی :)))

Blogger Mehdi گفت:
می‌توانی اون تصویر را از لگو ماهی دانلود کنی (با کلیک دکمه سمت راست ماوس) بعد به عنوان یک تصویر روی سایت بلاگفا آپلودش کنی.

Blogger Sibil گفت:
Motherfuckers....I am calling now!!
I think we should also call the University Police....hell I am calling from Canada….and I will threaten the shit out of them...
Also I will call Sima now…I think she knows a whole bunch of lawyers….I’ll get back to you.

Anonymous Anonymous گفت:
واقعا یوتیوب معرکه کرده تو این داستان.

Blogger Sibil گفت:
Mehdi Jaan,
That is the Fax number.
Telephone: 310-825-2151

Blogger Sibil گفت:
مهدی جان...
من الان دو بار زنگ زدم به پليس بار اول به ازشون خواستم که توضيح بدن که من رو به پرس ريليسشون ارجاع دادند و بار دوم هم زنگ زدم و بد بيراه گفتم.
این اولاً پرس رليس پليس:
http://www.ucpd.ucla.edu/ucpd/zippdf/2006/Taser%2011-15-06.pdf
آقای رئيس هم تلفنشون مدام اشغاله ولی باز هم من زنگ می زنم....
فکر می کنم نامه و ايميل هم فکر خوبی باشه...
در ضمن به مردم هم بگو که گول این پرس ريليس ها رو نخورند خوک های کثيفی که پليس ها باشند هميشه به نفع سيستم خودشون رای صادر می کنند!

Blogger Sibil گفت:
آقای من الان زنگ زدم به این دفتر آقای رئيس و خوب يک بنده خدايی را آنجا گذاشته بودند که جواب مردم را بده.
من را فرستاد به وب سايت دانشگاه که اونجا دانشگاه کاملاً طرف پليس را گرفته و گفته که پليس داره تحقيق می کنه!
من بعد خيلی مودبانه داد و بيداد کردم که این مساله نمی تونه فقط توسط پليس تحقيق بشه و شما به عنوان رئيس دانشگاه (که البته این بنده خدا منشی بود) مسئوليد که يک تيم
تحقيقاتی مستقل همراه با حقوق دان های بی طرف استخدام کنيد و بايد از دانشجوتون حمايت کنيد. که خوب
همين طور که می دونی اینها الان مثل سگ ترسيدن که سو بشن چون پليس دانشگاه بوده و طبيعتاً طرف این آقای مصطفی طباطبائی نژاد را نخواهند گرفت....
من می رم الان به این گروه های فلسطينی-اسرائيلی دانشگاه ایميل بزنم که پدر اینها را با ایميل و تلفن در بياورند.

Anonymous Anonymous گفت:
یاد اون سال‌های سیاه انداختی منو
چقدر داد زدیم
اما توی باد گم شد

Blogger Mehdi گفت:
زنگ زدن به پلیس آنقدرها بدرد نمی‌خورد چون آنها خودشان می‌دانند چکار کرده‌اند.دیگر اینکه استفاده از ابزار شوک الکتریکی توسط آدمهایی بالاتر از آن افسر پلیس با درجه پایین تصمیمش گرفته می‌شود. در این موارد زنگ زدن به جاهای دیگر مانند مراکز تصمیم گیری همچون رییس دانشگاه و روزنامه ها مفیدتر است.

Blogger Mehdi گفت:
این هم شماره خوبی برای زنگ زدن است:
UCLA Office of Media Relations
(310) 825-2585

Anonymous Anonymous گفت:
مهدی جان مرسی از توجه و راهنمایی ات، اما نمی شه. اون یکی هم که گذاشته بودم پرید. می شه لطفا نشانی ای میلت رو بهم بدی؟ نوشتن این مطالب پیش پا افتاده توی این کامنت دونی،اون هم با این موضوع مهم و جنجالی، من رو دچار عذاب وجدان می کنه!!!

Anonymous Anonymous گفت:
جرمش این نبوده که کارت نداشته. اون موضوع دیگه ربطی به پلیس نداشته. بعد از ۱۱ رندوم چک می‌کنن کسی بدون کارت نباشه. شهود گزارش می‌دن طرف در پاسخ گفته کارت دارم اما نشون نمی‌دم. بعد هم نشسته تا پلیس بیاد. از این‌جا جرمش مقاومت در مقابل پلیس هستش. من نمی‌دونم در دستورالعمل‌شون چی هست، شاید شوک دادن هم باشه. برای همین ما نباید موضوع رو محدود به ملیت طرف و این مسائل کنیم. باید کاری کرد که اگر دستور دارن این کار رو کنن دستور عوض بشه و اگه ندارن مجازات بشن.

Anonymous Anonymous گفت:
این فیلم فاجعه بود.
راه دیگری برای اعتراض هست؟ غیر از ایمیل و تلفن؟ واقعا به من این حس منتقل شد که هیجده تیر است و با انصار طرف شده ایم!!!

Anonymous Anonymous گفت:
Mehdi,
Thank you for sharing this. This was brutal and and i am still shivering after watched the whole 6 minutes. I think this matter has to be pursued legally. Poor guy!
Having said that, I don't think there is such a strong case against University Police. Here is why:
The officer told the guy "stand up!" at least 30 times! Now, I agree that the guy was pissed, tired, violated, humiliated and as a result was not in the right state of mind to recognize that resisting order is causing him more trouble. But still, police was doing what it was supposed to do. I don't think (I might be wrong) that they have code for how aggressive/offensive they act or if they are not allowed to threaten people (for example at the end of the tape the officer threatens one guy saying:"move over there or you'll be tazed,too!" I don think they have a code that prohibits them from saying this!) Keep in mind that police had no proof that this guy was student. So officers did not fill obliged to threat as a student (I am only saying this because you said in the post: "they cannot do this to an student!")
There is case, however, for mishandling and mismanagement by police officers and turn such a simple incident (I don't know how it started) into a 'cop show'! So I think the most that can happen is that this publicity is annoying for police and the officers will be yelled at by their boss and are asked to handle these incidents more quietly in the future. nothing more than that.
I will be happy to be proven wrong!
Another thing that can happen is that this incident makes university community launch a campaign against use of tzaer on campus. I cannot predict how successful that campaign would be.
Again, I am as disgusted, terrified, violated and angry as you and perhaps all the readers are from seeing this. I am just try to play devil's advocate and bring other perspective to the table. This way we have better understading of what we want to do about it and what can be done

Blogger Mehdi گفت:
در جواب annonymous,
احتمال دارد که پلیس بخاطر قیافه خاورمیانه‌ای این دانشجو به او گیر نداده‌است. ولی من بقدر شما مطمئن نیستم. تاجایی که در خبرها هست این فرد نشسته بود و داشته با کامپیوترش کار می‌کرده است. من هیچ وقت ندیده ام که از کسی در کتابخانه دانشگاه کارت بخواهند (مگر اینکه دم در این را بخواهند).
تازه این فرد داشته کتابخانه را ترک می‌کرده و اصلا پلیس لازم نبوده این برخورد را بکند. شوک الکتریکی می‌تواند منجر به مرگ شود. پلیس تنها باید در موارد خیلی خطرناک از آن استفاده کند.

در این موارد پلیس مقصر است ولی بیشتر از آن سیاستمدارهایی که دست پلیس را باز می‌گذارند و همینطور فضای پلیسی و رعب در کشور بوجود می‌آورد.

Blogger Mehdi گفت:
Roozbeh jan,

امکان اینکه این فرد بتواند بایستد اصلا وجود نداشته با توجه به مقدار شوکی که این سلاح به او وارد کرده بوده است. تازه پلیس می‌توانست او را حمل کند ببرد دیگر چه نیازی به شوک داشت.

با روح نوشته‌ات مشکل دارم. در این موارد ما به چیزی که نیاز نداریم devil's advocate هاست.

این نوع روحیه توان عمل جمعی را تضعیف می‌کند. من هم می‌دانم که در این ماجرا این دانشجو هم خالی از خطا نبوده‌است و شاید دانشجو بودنش یا خاورمیانه‌ای بودنش برای پلیس خیلی روشن نبوده است. ولی باورکن من در این یکی دوساله بقدری مورد تبعیض برعلیه ایرانیان شنیده‌ام که دیگر می‌دانم در ۹۰ درصد موارد خاورمیانه‌ای بودن یا مسلمان بودن طرف نوعی دخیل است. خیلی بعید می‌دانم که پلیس در این مورد با یک موبور آمریکایی همین رفتار را می‌کرد. تنها کاری که می‌شود کرد اول اعتراض کرد تا حداقل بدلیل اعتراض من و شما جزییات ماجرا روشن شود. اگر من و شما از هما ن اول شک مان غالب شود و هیچ کاری نکنیم مطمئن باشید که این نوع ماجراها ماستمالی می‌شود .

حداقل کاری که می‌توانید بکنید این است که به دفتر رییس دانشگاه UCLA زنگ بزنید و بگویید که نسبت به این ماجرا حساسید و انتظار بررسی کامل ماجرا را دارید.

Anonymous Anonymous گفت:
Mehdi,
I agree with you. I, too, find it hard to imagine that this would have happened to a Caucasian dude or a blond chick.

Blogger Sibil گفت:
I am honestly amazed at the Iranian community in the U.S’s love for the system. Baba what do you think the law is? It is the Patriot Act and because “we” did not do enough to stop the Bush Administration, It is now “our” nightmare. Do you wanna assimilate in this system…good for you, do! But do not undermine a case of police brutality against a human being by being a system’s apologist!
The man is being electrically shocked. A weapon, a torturous weapon is being used against him. You have obviously never been electrically shocked by a gun to know how it affects your body. Read this document:
From:
http://www.brad.ac.uk/acad/nlw/research_reports/docs/BNLWRP_electricalweapons_Opinion_Jan06.pdf

A report from Amnesty International in 2004 found evidence that “…far from being used to avoid lethal force, many US police agencies are deploying Tasers as a routine force option to subdue non-compliant or disturbed individuals who do not pose a serious danger to themselves or others.” In other words, the Taser has suffered from mission creep. It is not merely employed against dangerous individuals where the alternative is lethal force, but also against school children, mentally ill individuals, people in handcuffs or other restraints, and people passively resisting or simply arguing with the police. In an increasing number of cases it has become a compliance tool for police officers rather than a weapon used to prevent injury or death caused by use of other means.

Anonymous Anonymous گفت:
عجب افتضاحیه. دقیقا من رو یاد پلیس ایران انداخت و بلاهایی که به سر دانشجوها تو ایران آوردن. حالا من یه سوال دارم. اگه این طرف داشته با کامپیوتر دانشگاه کار می کرده، یعنی یوزر پسورد دانشگاه رو داشته، و یعنی دانشجو بوده دیگه، وگرنه چطوری می تونسته از کامپیوتر استفاده کنه؟ پس اینکه پلیس نمی دونسته این دانشجو هست به نظر من زر مفته. من هم سعی می کنم زنگ بزنم. ولی کاشکی گروه های حقوق بشری دانشگاه های دیگه آمریکا هم اعتراض کنن. من امشب به گروه خودمون ایمیل می زنم.

Anonymous Anonymous گفت:
به هر حال اون پلیس رو مسوول کتابخونه صدا کرده اون هم به این دلیل که کارتش ور نشون نداده. پلیس هم چند بار ازش خواست که مقاومت نکنه و پاشه. اینو دیگه همه میدونند که اینجور جاها اگه مقاومت کنی پلیس خشن برخورد میکنه و از شوک استفاده میکنه. فکر کنم جز مواردی که به همه میگند چطور با پلیس مواجه بشید و مقاومت نکنید
پلیس کار نداره طرف دانشجو هست یا نه یا پسورد داره یا نه. ضمنن کامپیوترهای کتابخونه ها معمولا پسورد ندارند :)
به پلیس هم این چیزها مربوط نمیشه مقاومت یعنی شوک

Blogger Yasin گفت:
مقاومت یعنی شوک! چقدر این بابا خوشه

Blogger Mehdi گفت:
anonymous,
این چیزها همیشه برای بقیه اتفاق نمی‌افتد. آدمی مثل شما هم ممکن است کاملا بی‌دلیل گیرپلیس بیافتد و برای تفریحشان یک مقداری ناچیزی ولتاژ به شما وارد کنند. فکر کنم آن موقع می‌فهمید که لزوما شوک با مقاومت یا بخاطر مقاومت نیست.

Anonymous Anonymous گفت:
کامپیوتر کتابخونه های دانشگاه ما پسورد داره، فکر کرم مال همه جا داره! (که به نظر من منطقی تر می رسه!) اما برام جالبه که چقدر راحت می شه ماجرای اینکه طرف مقاومت کرده دربرابر پلیس رو توجیهی دونست برای خشونت پلیس و استفاده از شک الکتریکی. فکر نکنم کسی به اون دانشجو آفرین بگه برای مقاومت در برابر پلیس که هرکسی صابون پلیس آمریکا به تنش خورده باشه می دونه که عاقلانه ترین راه اینه که عین گوسفند باشی در برابر پلیس. اما اینکه پلیس هم حق قانونی داشته باشه که دریک همچین مورد ساده ای از شک الکتریکی چندین بار استفاده کنه، با توجه به اینکه محل واقعه "کتابخونه یک دانشگاه" بوده محض رضای خدا، واقعا شرم آوره. گاهی با خوندن بعضی نظرها فکر می کنم این صفر و یک های کامپیوتر ها مخ مارو هم تبدیل به صفر و یک کرده!! هیچی خطرناک تر از این نیست که برای خشونت توجیح بیاریم.

Anonymous Anonymous گفت:
میل زدم

Anonymous Anonymous گفت:
Khorshid and Sibil
Calm down! I am not defending Police's action. Nor am I justifying it or blaming the poor student for what happened. I just tried to point out to the kind of counter-argument that you are going to hear from Police, that's all.

Anonymous Anonymous گفت:
باید یک راه پیمایی یا تظاهرات سکوت برگذار کرد.
من لینک دادم
http://pnvp.com/weblog/archives/115

Anonymous Anonymous گفت:
salam
vahshatnak bood.
ama vahashatnak tar ke kare ino a police ya ansare hezoblahe iran moghayese mikonid.
akhe azize man in bache rafte bood to daneshgah ba internet kar kone va hich kare siasi dar kar naboode
ama ooni ke to daneshgahe polytechnic kotak khord motaghebe ye neshaste siasi bood.
bebin man nemikham az ansare hezbolah defa konam ke aslan defa nadaran,ama vaghti yeki kare siasi mikone pie in chizaram be tanesh mimale ama ye daneshjooye bakht bargashte ke rafte ba computer kar kone chi?

Anonymous Anonymous گفت:
akhe Sibil...mage US keshvareteh, beto cherabti dareh? khoshet nemiad herri,, pato nazar oonja. mage majbooret kardan?!

kheili ensan doosti boro be police iran zang bezan ke keshvareteh va oonja dado ghal kon..in saliteh baziaro ro dar nayar...

Blogger BA}{AR گفت:
آن روز سخنرانی دکتر سروش و زندانی شدن مان در دانشگاه را خوب به یادم آوردی....

Anonymous Anonymous گفت:
Roozbeh, I got your point and my comment wasn't addressing you.

Anonymous Anonymous گفت:
ببين، چون اين قضيه راه افتاده و تو هم ملت رو شير کردی، بذار من چندتا توصيه کنم.

اولا" که آقا مصطفی شاگرد يکی از دوستان منه توی دانشگاه. من چندتا نکته درآوردم که خواننده هات و هرکسی توی اين کاره بدنيست بهش توجه کنند.

قضيه اينکه چنددفعه از کارت نشون دادن سرباز زده ساختگيه. مامور اولی که مامور کتابخونه بوده فقط دو دفعه ازش سوال کرده و اون هم جواب داده که کارتش رو جا گذاشته و الان وسط يک کاريه و سريع تمومش می کنه و می ره. در اين بين، ماموره بی حوصلگی می کنه و می ره دنبال پليس که مصطفی کيفش رو می بنده و آماده می شه که راه بيفته و بره. داشته از پله های لب می رفته پايين که پليس مياد و بازوش رو می گيره و اون هم داد می زنه که ولم کن. اما پليس هلش می ده به طرف زمين و بقيه اش هم که توی ويديو هست.

اولن بايد اين دروغ پليس که اين چندبار از نشون دادن کارت سرباز زده رو روکرد. اصلا" اين کار رو نکرده. توی فيلم هم چندبار بعد از اينکه بهش دستبند زدند می گه که: من داشتم می رفتم که شما نگهم داشتيد.

اصلا" هم قبل از اين قضايا نه صداش رو بلند کرده بوده نه هيچ کاری خارج از قاعده کرده بوده.

بعد، فايده نداره به پليس زنگ بزنيد. زنگ بزنيد به دفتر رئيس و دفتر مسئول مسائل دانشجويان (Student's Affairs) و اگر خواستيد روزنامه ها. اما به نظر من مهمه که تاکيد کنید که قضیه اینکه چندبار ازش خواسته اند که کارت نشون بده ساختگيه و فقط برای اينکه رفتار پلیس رو تعديل کنند ساخته شده و اصلا" اينطور نبوده. بعد هم روی اين موضوع که اولين کسی که در مورد رفتار پليس شکايت کرد و ازشون اسم و شماره علامتشون رو خواست، يکی از مسئولين کتابخونه و کسی بود که پشت دکه اتاق کامپيوتر ايستاده بود و همه چيز جلوی چشماش اتفاق افتاد (من ازش سوال کردم و گفت پليسه بهش گفته که اسم و شماره اش ربطی به اون نداره). دختره گفته اما چرا با اين اينجوری رفتار می کنيد؟ ولش کنيد که بره، اما پليس به جاش به پسره دستبند زده.

Anonymous Anonymous گفت:
در ایران علرغم اینکه جمعه است و همه جا تعطیل در عین حال شرح ماوقع و آدرس ویدئو را برای بسیاری از سازمان ها خبرگزاری ها و سایت ها فکس کردم. فکر می کنم نباید از کنار این فاجعه بسادگی گذشت. منتشر کننده ویدئو در یوتیوب در یکی از کامنت ها گفته که اگر دانشجوی مذکور آمریکایی آفریقایی یا چینی بود تا حالا در دانشگاه آشوب بپا می شد اما چون ایرانی بوده رسانه ها هم توجه چندانی نکردن. البته من با فضای آمریکا چندان آشنا نیستم.
اگر پلیس شوک دادن را هم بتونه توجیه کنه ( اون هم برای 5 بار) به هیچ عنوان نمی تونه وادار کردن فرد به بلند شدن و راه رفتن را توجیه کنه بدیهیه که هدف این دستگاه فلج کردن فرد برای چند دقیقه است. این مصداق عینی شکنجه است.
موفق باشید.

Anonymous Anonymous گفت:
لطفا از این ماجرای شرم آور بول نگیرین و برای سیست بازیهاتون سو استفاده نکنین.
این مساله هیچ ربطی به patriot act
و اینها نداره. درست یا غلط قانونی هست که از مردم کارت شناسایی بخوان. این مشکل این فاجعه نیست بیخود مساله اصلی رو منحرف نکنین.
مساله اینه که یه مشت پلیس عوضی که حق نداشتن همچین غلطی بکنن با عرض معذرا گه زیادی خوردن و از قدرتشون به طرز تهوع أوری سو استفاده کردن.
باید هم جلوشون ایستاد و رس اشون را کشید تا دیگر همچین غلطی نکنند.
باید به عنوان یک community
عرضه داشته باشیم حق این چندتا عوضی رو کف دستشون بذاریم بدون این شاخ و برگ دادن های مهمل جهت دار و بودار به سیاست و سیاستمدارها و اینها.
والسلام

Anonymous Anonymous گفت:
There is a debate on the Guardian website here about it.

http://commentisfree.guardian.co.uk/dan_glaister/2006/11/candid_cameras.html

I left a comment. And I think it’s important we all leave comment condemning it.

Anonymous Anonymous گفت:
http://commentisfree.guardian.co.uk/dan_glaister/2006/11/candid_cameras.html

Anonymous Anonymous گفت:
I don’t know why the whole URL isn’t coming up but it’s on

http://commentisfree.guardian.co.uk/index.html
and the article is:
Candid cameras
Dan Glaister Nov 16 06, 11:47pm: The LAPD is finding out the hard way that police brutality and YouTube don't mix.

Anonymous Anonymous گفت:
فرضا که اصلا این پلیس رو ببرند دادگاه و بگن که چرا؟و اگر اوون بگه با با با شما ایرانیها تو مملکت خودتون ازین بدتر می کنن حالا اومدین اینور دنیا روتون هم زیاده؟اوون وقت چی

Anonymous Anonymous گفت:
با با تو دیگه کی هستی چون در ایران نقض حقوق بشر هست پی در خارج از ایران دهن هر ایرانی رو سرویس کنن بعد هم بگن تو مملکت خودتون چنین و چنانه شما هرچه سریعتر برای دریافت شوک به پلیس آمریکا معرفی کن!

Anonymous Anonymous گفت:
As we are finding the reasons that the police have to taser the guy, the American students all over the place are ripping their ass off because their own statute is in stake. Our own community amazes me!

Blogger Reza گفت:
The Cop said: (....if you don't stand up, I'll tase you again...) it means torture, police my use taser to stop someone, but not as a form of punishment. I emailed the chancellor of UCLA. but most probably he won't do anything about that shit. Mostafa should sue their ass.

Blogger Reza گفت:
The Cop said: (....if you don't stand up, I'll tase you again...) it means torture, police my use taser to stop someone, but not as a form of punishment. I emailed the chancellor of UCLA. but most probably he won't do anything about that shit. Mostafa should sue their ass.

Anonymous Anonymous گفت:
We stone people to death in IRAN.
Why we are not reacting to that but are very sensitive because this is done by American polic officer. Wright or wrong it sis not abig deal.

Anonymous Anonymous گفت:
Benazare man in kar aslan tojih amiz naboode va hadeaghal chizi ke ma mitoonim begirim estefaye rasmie mamoore police hastesh. In haghe mast bayad dast dar daste ham bedim ta dige joloye in amale vahshiane gerefte beshe. In kar benazare man janbeye racisti dashte va polici ke natoone hese nejad parastisho hefz kone bedarde laye jerz mikhore.

Anonymous Anonymous گفت:
خیلی ناراحت‌کننده بود. رفتار پلیس اصلن متناسب با عمل دانشجو نبود.

Anonymous Anonymous گفت:
Please see this: http://www.petitiononline.com/uclaucpd/petition.html

Anonymous Anonymous گفت:
ُچه غم انگیز و نفرت انگیز! متاسفم که تفاوت انسانها در سفاکی روز به روز کمتر میشه. متاسفم که دنیای مارو سیاستمدارانی رقم میزنند که حرمت انسانیت را نمیشناسند. متاسفم که شرق و غرب بسیار شبیه همند! متاسفم که مدینه فاضله ای وجود ندارد!

Anonymous Anonymous گفت:
Hi, American police forces are notorious for being brutual animals, no doubt. But I think This guy paying the the hard way for his Shear stupidity.

Anonymous Anonymous گفت:
kaash mitoonestiim to keshvare khodemoon ba eftekhaar zendegi konim,pishe maman babahamoon....marg baad bar baeso banie in darbedari

Anonymous Anonymous گفت:
I am stunned by couple of these anonymous comments!
I completely understand (and do not aprove or agree) with an argument based on the fact that police officers were behaving within their code of conduct and rule of engagement. Again, I think this argument is silly and inhumane and I do not agree with it, but understand it.
What I don't understand is how a person can at same time make a judgment about the officers conduct and call it unlawful and brutal and at same time justify that act because in some other corner of the world "people are stoned to death"!! This is most stupid and ignorant argument that I have ever heard or read!

Blogger Shabnam گفت:
I agree with Roozbeh...
1. I think the fact that the same act or worse happens in Iran doesn't mean that it should happen in US or anyhere else in the free world.
2. If you have concenrns about who this Irnian-American was treated, doesn't mean you are indifferent about Sangsar or any other issues in Iran... It just means taht you are concenrned about human rights. Full stop.
3. The Iranian boy was not armed, and if he was or was not a student, Iranian or not, he should no have been treated like that. So the fact that they do not do it to a blond girl or white dude, should not make any difference in our judgment about this. If this man was blond, even if it would have happened to him in the same way, which we cannot confirm it either way, it would have been as bad. Please let go of your patriotic hourses... It is 21st century for God's sake.
4. In US this is a single incident that can be followed by law and the UCLA PD could and I hope should pay dearly for it. In Iran, this incident and worse can happen and noone can say a word. No one can follow it up and noone can do anything. That is the BIG difference. (This is for people who were comparing Iran's incident with this one). Hajarian was shot in the day light, and killer saw how many days in jail?

To sum up: we do not need to ocmpare it to Iran to say it is bad. It is bad on its own. We do not need to say the boy was Iranian so its bad, it was bad on its own. If we are to compare with Iran, people, let;s be fair.

Anonymous Anonymous گفت:
برخورد پليس به هیچ وجه قابل توجیه نیست. اما تو این ایران خودمون هم اگه انتظامات دانشگاه کارت رو بخواد باید نشونش داد یا اگه همراهمون نباشه باید یه جوری با گفتن اسم استاد یا شماره اتاق یا هر مدرک دیگه ای اعتمادشون رو جلب کرد. حالا اگه به جاش کولی بازی!در بیاریم خوب چوب تو آستینمون میکنن!!! مجید

Anonymous Anonymous گفت:
واقعا چنین شدت برخوردی در صورتی که طرف امریکایی می بود صورت میگرفت؟فکر نکنم تنها با تماس وایمیل
بشه کاری کرد
بهتره هر کدوممون مستقلاباانجمنهای دانشکده مون بیانیه بدیم وبرای دفاع از حقوق خودمون به این واکنش بی تناسب اعتراض کنیم

Blogger Shabnam گفت:
For the anonymous...

Yes, it is possible that if the student was white they could have seen the same treatment as well.

I give you an example: about a year ago there was a concert of Guns n' Roses here in Vancouver. It got canceled, and the stupid fans strated to trash the place and break windows... So of course they got what they deserved, which was an arrest.

Now, this guy who was not a fan, who was just passing by, was walking in the street. The police orders him to go to the other side of the street. The guy wants to be smart and says no, why should I cross the street! He was not there to break windows or even go the concert. He was not even in the same age group or whatever. He was white as well, so you know! Anyhow, he was beaten so badly, that he lost all of his teeth, and broke a rib or two.

Now if he was an Iranian or Arab, I am sure you all would have shouted loud racism... But as you see, the white police, beating the white middeage man, just means plain crazy. Not racist, but crazy... The end was that the police was sues, and rightly so. The man should not have argued, but he should not have been beaten for arguing. So the man wins. The police should have explained why they are doing what they are doing, and the man may have listened! Nobosy would get sued and noone would have lost their teeth.

So let's take a deep breath and think again. Who is willing to tell me for sure hat what happened at UCLA was racism for sure? I am not syaing it was not, but I am saying not everything is related to racism... In Iran students are being beaten often is it the crazy people who beat them? Or is it the racist people who beat them?

Anyway, I think this is getting far from the point, I just wanted to say that one cannot assume racism all the time for any injustice.

Anonymous Anonymous گفت:
Please just ask them this simple quetion : http://iranian-tased-at-ucla.blogspot.com/

Anonymous Anonymous گفت:
I am a Criminal Justice student. I have already e-mailed this clip to couple of my professors to review and get feed back. I think Mostafa can sue the UCLA police. There was absolutely no need for use of force. I have seen cases where the criminals refuse to get out of their cars and they don't get tasered.

Anonymous Anonymous گفت:
Please help in writing an article in wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Powell_Library_Incident

Anonymous Anonymous گفت:
من نظراتم رو در وبلاگ
http://manintexas.persianblog.com
دادم و اینجا نمی نویسم
اما به طور خیلی ساده می گم انقدر خوش خیال نباشیم

مثل طرف پسورد داشته پس حتما معلومه که دانشجو بوده!!!
ارتباطش رو نفهمیدم

Anonymous Anonymous گفت:
من هم براشون ای میل زدم.در هر صورت وحشیگریه.حالا هر کی میخواد باشه.

Anonymous Anonymous گفت:
Do you know that Mostafa has a peace maker in his heart?

Anonymous Anonymous گفت:
سلام
اون سال رو به خوبي يادمه همسر من كه شريفي هم هست اون روز اساسي كتك خورد و بعد هم دستگير و بازداشتگاه و آب خنك و...
ولي الان مدتهاست كه كار سياسي جدي نميكند ميگويد هزينه اش خيلي سنگين است به همه كس آدم كار دارند و رحم نميكنند

Anonymous Anonymous گفت:
واي خيلي متاسف شدم الان فيلم رو با صدا ديدم هيچ توجيهي نداره واقعا فريادهاي مصطفي زجر آور بود و STAND UP هاي اون عوضي بدتر

Anonymous Anonymous گفت:
I meant pacemaker.

Anonymous Anonymous گفت:
mehdi jan man kheyli moteassefam hastam baraye shoma,ma khodam yek irani amricayi hastam va fekr mikonam ke shomaha aslan motevajjehe ghazie nistid,va fekr mikonam ke doustani ke in ghazia ro be hijda tir tashbih kardan va az oon be onvane faje-e yad kardan bayad motevajeh bashan ke tarafe kar LAPD boode oona ham ba kasi shookhi nadaran irani bashe ya amricayi vaghti migan id card. dige jaye harf nemimoone ke bekhay mozakhraf begi ke shoma az ghodratetoon folan mikoni...taze agar ham in etefagh too daneshgahe iran oftade bood vahede basije daneshgah choob too astine aghayr tabatabayi mikard shok ke sahle

Blogger No Hassle Loans گفت:
Hey nice blog. Although it�s not what I was looking for. I am looking for info on Payday Loans or a Cash Advance so I can buy some Hoodia Diet Pills.. I found your blog very interesting

Blogger Jim گفت:
Cool blog. However I am looking for info on Mesothelioma or Mesothelioma Lawyers. I would also like to find info on Asbestos and Asbestos Lawyers

Anonymous Anonymous گفت:
I am curious to find out what blog platform you happen to be utilizing?

I'm having some small security problems with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any solutions?
Also visit my blog post ; Payday Cash Advance Loans

Anonymous Anonymous گفت:
I think everything published was very reasonable.
But, think about this, what if you composed a catchier post title?
I mean, I don't want to tell you how to run your blog, however suppose you added something to possibly get folk's attention?
I mean "خشونت پلیس برعلیه دانشجوی UCLA" is a little
boring. You should glance at Yahoo's home page and see how they create post titles to grab people interested. You might add a video or a related pic or two to get readers excited about what you've got
to say. In my opinion, it would make your posts a little livelier.
Here is my blog post - 1500 Payday loans

Anonymous Anonymous گفت:
I used to be able to find good info from your content.
Here is my webpage ; work from home jobs envelopes

Anonymous Anonymous گفت:
Hey would you mind letting me know which web host you're using? I've loaded your blog in 3
completely different internet browsers and I must say this
blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet
hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!
Here is my webpage help quitting smoking

Anonymous Anonymous گفت:
This post offers clear idea in support of the new visitors of blogging, that in fact how to do running a blog.
Feel free to visit my website ... quit smoking chart

Anonymous Anonymous گفت:
Usually I don't read post on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite great article.
Feel free to surf my web page - how does cash advance work

Anonymous Anonymous گفت:
Nice post. I was checking continuously this blog and I'm impressed! Extremely useful info particularly the last part :) I care for such info a lot. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and good luck.
Feel free to surf my homepage :: long term payday loans

Anonymous Anonymous گفت:
My brother recommended I would possibly like this website.
He was totally right. This publish actually made my day.
You cann't consider just how much time I had spent for this info! Thank you!
Here is my web blog ... options

Anonymous Anonymous گفت:
Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay. I'm definitely enjoying your blog
and look forward to new posts.
Feel free to surf my website the best way to make money

Anonymous Anonymous گفت:
I read this post fully regarding the difference of
hottest and earlier technologies, it's remarkable article.
Have a look at my site - free reel slots

Anonymous Anonymous گفت:
I always spent my half an hour to read this blog's articles or reviews daily along with a cup of coffee.
My page > How to make legit money online

Anonymous Anonymous گفت:
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the
same comment. Is there any way you can remove people from that service?

Appreciate it!
Feel free to visit my web-site ; affiliate marketing make money online

Anonymous Anonymous گفت:
I do consider all the ideas you've introduced on your post. They're really convincing and will certainly work.
Still, the posts are very quick for beginners. May just you please extend them a little from
subsequent time? Thank you for the post.
Here is my web-site ... ways to make easy money

Anonymous Anonymous گفت:
you're in reality a good webmaster. The website loading speed is amazing. It sort of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a excellent task on this topic!
Check out my web-site ... payday loans online

Anonymous Anonymous گفت:
Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are
just too great. I actually like what you've acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is actually a tremendous web site.
My blog - cloud computing stocks

Anonymous Anonymous گفت:
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your website offered us with valuable info to work on. You have done
a formidable job and our whole community will be
grateful to you.
My web site > what are The ingredients In e-liquid?

Anonymous Anonymous گفت:
Usually I don't read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite nice article.
Here is my site : find online jobs

Anonymous Anonymous گفت:
I love what you guys are up too. This kind of clever work and exposure!
Keep up the good works guys I've included you guys to my blogroll.
my page > online casinos in the usa

Anonymous Anonymous گفت:
Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from
this web page, and your views are pleasant in favor of new
visitors.
Also visit my web-site ... definition of commodity

Anonymous Anonymous گفت:
Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering if you
knew where I could find a captcha plugin for my comment
form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having
difficulty finding one? Thanks a lot!
My blog ... online roulette real money

Anonymous Anonymous گفت:
Quality content is the secret to interest the people to pay a quick
visit the website, that's what this site is providing.
Here is my web page - Online blackjack Money

Anonymous Anonymous گفت:
Appreciate the recommendation. Let me try it out.
My web site: best forex trading course

Anonymous Anonymous گفت:
My brother recommended I might like this blog. He was once entirely right.

This submit actually made my day. You can not imagine simply how a lot time I had spent for this information!

Thank you!
My page - bingo bonus

Anonymous Anonymous گفت:
Thanks for sharing such a good thought, post is pleasant, thats
why i have read it fully
Feel free to surf my page forex trading online

Anonymous Anonymous گفت:
Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts
and I will be waiting for your further post thank you once again.
Here is my page : blackjack real money

Anonymous Anonymous گفت:
Hello there, I found your website by means of Google at the same time as searching for a related matter, your website came up,
it seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

Hello there, just changed into alert to your blog thru
Google, and located that it's truly informative. I'm gonna be careful for brussels.
I'll appreciate if you proceed this in future. Numerous folks might be benefited out of your writing. Cheers!
Here is my web page - Play online blackjack for money

Anonymous Anonymous گفت:
For most recent information you have to pay a quick visit world wide
web and on web I found this website as a finest web
page for most recent updates.
Here is my web page ; Forex Online System Trading

Anonymous Anonymous گفت:
Thank you for the good writeup. It actually used to be a amusement account it.
Glance complicated to more brought agreeable from you!

However, how can we communicate?
Also visit my site slots real money

Anonymous Anonymous گفت:
certainly like your website but you need to take
a look at the spelling on several of your
posts. A number of them are rife with spelling issues and I find
it very troublesome to tell the reality then again I will surely come again again.
Here is my webpage ... stock market trading hours

Anonymous Anonymous گفت:
This is my first time go to see at here and i am really pleassant to read
all at single place.
Have a look at my homepage - easy ways to make money online

Anonymous Anonymous گفت:
Hi, after reading this remarkable paragraph i am too glad to share my experience here with colleagues.
Feel free to surf my web site money making jobs online

Anonymous Anonymous گفت:
I've been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me.

In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more
useful than ever before.
Also visit my weblog - work at home

Anonymous Anonymous گفت:
Very nice article, totally what I was looking for.
Also visit my homepage play roulette online real money

Anonymous Anonymous گفت:
Thank you for sharing your thoughts. I truly
appreciate your efforts and I will be waiting for your further post thanks once
again.
My webpage :: commodity trading

Anonymous Anonymous گفت:
Remarkable! Its actually remarkable article, I have got much clear idea on the topic of from this post.
Also see my web page - real online slot machines

Anonymous Anonymous گفت:
Pretty! This was a really wonderful article. Thanks for supplying this information.
Look at my website ... easy ways to make money Online

Anonymous Anonymous گفت:
Hi, I believe your blog might be having web browser compatibility issues.
When I look at your blog in Safari, it looks fine however,
if opening in IE, it has some overlapping issues.
I merely wanted to provide you with a quick heads up!
Besides that, wonderful blog!
Here is my site ... mobile casino slots

Anonymous Anonymous گفت:
Fastidious replies in return of this difficulty with firm arguments and telling all about that.
Also visit my web site forex trades

Anonymous Anonymous گفت:
Excellent beat ! I would like to apprentice at the
same time as you amend your site, how can i subscribe for a weblog
web site? The account helped me a applicable deal. I have been a
little bit acquainted of this your broadcast provided vivid transparent idea
Feel free to visit my webpage ; slots for money

Anonymous Anonymous گفت:
Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis.
It's always interesting to read through articles from other writers and practice a little something from other web sites.
Feel free to surf my web-site - what is options trading

Anonymous Anonymous گفت:
Hi, i read your blog occasionally and i own a similar
one and i was just curious if you get a lot of spam remarks?
If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise?
I get so much lately it's driving me mad so any assistance is very much appreciated.
Take a look at my page : online trading academy scam

Anonymous Anonymous گفت:
My spouse and I stumbled over here by a different website and thought I may as well check things out.
I like what I see so i am just following you. Look forward to finding out about your web page for a
second time.
My web site :: automated forex trading

Anonymous Anonymous گفت:
Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet
Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, wonderful blog!
Feel free to surf my page ... Binäre Optionen

Anonymous Anonymous گفت:
Great beat ! I wish to apprentice whilst you amend your web site, how can i
subscribe for a weblog web site? The account aided me a applicable
deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast offered vibrant transparent concept
Stop by my blog post : earn real money online

Anonymous Anonymous گفت:
What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity concerning unexpected emotions.
My website > how to legitimately make money online

Anonymous Anonymous گفت:
Hi! Do you know if they make any plugins to protect
against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've
worked hard on. Any recommendations?
Here is my homepage : how to make money fast and easy

Anonymous Anonymous گفت:
It's going to be finish of mine day, but before ending I am reading this enormous article to increase my knowledge.
Also see my website: best slot

Anonymous Anonymous گفت:
Hi, I check your blog daily. Your humoristic style is awesome,
keep it up!
My blog post ... Geld verdienen im Internet

Anonymous Anonymous گفت:
Hello, always i used to check website posts here early
in the dawn, as i like to learn more and more.
Feel free to surf my webpage ... are work at home jobs real

Anonymous Anonymous گفت:
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video
to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?
Take a look at my web-site casinos in the us

Anonymous Anonymous گفت:
If you want to grow your know-how just keep visiting this
web page and be updated with the newest gossip posted here.
Take a look at my web-site how to make real money

Anonymous Anonymous گفت:
Thanks in favor of sharing such a pleasant idea, paragraph is
pleasant, thats why i have read it entirely
Also see my web site :: work from home job

Anonymous Anonymous گفت:
Hello there! This post couldn't be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this post to him. Pretty sure he'll have a very good read.

Many thanks for sharing!
Also visit my web-site : i need to make money online

Anonymous Anonymous گفت:
Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I've really loved browsing your blog posts. After all I'll be subscribing on your feed and I hope you write again
very soon!
Feel free to visit my web blog : Jennasworkfromhome.Com

Anonymous Anonymous گفت:
I'd like to find out more? I'd like to find out some additional
information.
Also visit my homepage e*trade cd rates

Anonymous Anonymous گفت:
Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again.

Anyhow, just wanted to say great blog!
Here is my web page - genuine work from home opportunities

Anonymous Anonymous گفت:
What's up to all, it's actually a good for me to go to see this web site, it includes
precious Information.
Here is my site ... work at home businesses

Anonymous Anonymous گفت:
Everything is very open with a really clear explanation
of the challenges. It was truly informative. Your website is extremely helpful.
Thanks for sharing!
Take a look at my site ... commodity market trading

Anonymous Anonymous گفت:
I'm amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that's equally educative and entertaining, and
let me tell you, you've hit the nail on the head. The issue is something that too few people are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this in my search for something regarding this.
Feel free to visit my web blog ; how to earn money online fast

Anonymous Anonymous گفت:
Quality content is the secret to attract the visitors to go to see the website, that's what this web page is providing.
Also visit my web site ; real make money from home

Anonymous Anonymous گفت:
Great weblog right here! Additionally your site quite a bit up very fast!

What host are you the usage of? Can I am getting your associate hyperlink on your host?

I desire my website loaded up as quickly as yours lol
My homepage ; play blackjack online for money

Anonymous Anonymous گفت:
Highly descriptive article, I liked that a lot. Will there be a part 2?
Also see my page: best buy jobs apply online

Anonymous Anonymous گفت:
Hi there colleagues, its impressive post regarding tutoringand fully defined,
keep it up all the time.
Have a look at my web-site : fastest payout casino

Anonymous Anonymous گفت:
My brother recommended I might like this web site.
He was once entirely right. This submit actually made my day.
You can not believe simply how a lot time I had spent for this information!
Thanks!
my web site > online work from home jobs

Anonymous Anonymous گفت:
hello there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from right
here. I did however expertise several technical
points using this site, as I experienced to reload the web site many times
previous to I could get it to load properly. I had been
wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes
affect your placement in google and could damage
your high quality score if advertising and marketing with Adwords.

Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for
much more of your respective intriguing content.
Ensure that you update this again soon.
my webpage: best online trading

Anonymous Anonymous گفت:
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don't
know who you are but definitely you're going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!
My page - play slots for money online

Anonymous Anonymous گفت:
Hello mates, how is everything, and what you desire
to say regarding this paragraph, in my view its truly awesome in support of me.Look at my weblog; ways to earn money online

Anonymous Anonymous گفت:
I read this paragraph completely concerning the comparison of most recent and preceding technologies, it's remarkable article.

Look at my web page: best online trading sites
my page > automated forex trading systems

Anonymous Anonymous گفت:
Ahaa, its pleasant dialogue about this piece of writing at this place at this weblog,
I have read all that, so now me also commenting at this place.


Feel free to surf to my blog post :: search for a job online

Anonymous Anonymous گفت:
Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and
I am waiting for your next write ups thank you once again.


Feel free to surf to my page ... looking for a new job

Anonymous Anonymous گفت:
Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see
if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation.
My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but
I had to share it with someone!

Stop by my website: work online from home jobs

Anonymous Anonymous گفت:
Hey! This is my first comment here so I just wanted to give a quick
shout out and tell you I really enjoy reading your posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that
go over the same topics? Thanks a ton!

Feel free to surf to my web blog: Binary options Brokers

Anonymous Anonymous گفت:
My brother recommended I may like this blog.
He was totally right. This post truly made my day.
You cann't believe just how so much time I had spent for this information! Thanks!

Feel free to surf to my web site - easy ways to make money online
my web site - make money from home online

Anonymous Anonymous گفت:
whoah this blog is great i like studying your posts.

Keep up the great work! You realize, lots of individuals are hunting around for this info, you could aid them greatly.


my site :: Learn Options Trading

Anonymous Anonymous گفت:
Spot on with this write-up, I honestly feel this website needs far more attention.

I'll probably be back again to read through more, thanks for the info!

Stop by my page ... online applications for jobs

Anonymous Anonymous گفت:
Quality articles or reviews is the key to be a focus for the viewers to go to see
the web site, that's what this web page is providing.

Visit my webpage: best way to make money at home

Anonymous Anonymous گفت:
Somebody necessarily assist to make significantly posts I might state.
That is the first time I frequented your web page and thus far?
I surprised with the analysis you made to create this particular publish amazing.
Magnificent process!

my webpage - how to make money in the stock market

Anonymous Anonymous گفت:
I constantly emailed this web site post page to all my friends, because if like to read it after that
my links will too.

Also visit my blog post; day trading strategiesforex api

Anonymous Anonymous گفت:
What i do not realize is in truth how you're now not really much more neatly-appreciated than you may be right now. You're so
intelligent. You understand therefore significantly when it
comes to this subject, produced me for my part believe it from numerous various angles.

Its like women and men are not fascinated until it's something to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs excellent. At all times maintain it up!

My homepage: jobs work from home

Anonymous Anonymous گفت:
Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other sites?

I have a blog centered on the same information you discuss and would love
to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your
work. If you're even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

Here is my weblog :: how to make money from home legally

Anonymous Anonymous گفت:
With havin so much written content do you ever run into any problems
of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I've either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any ways to help stop content from being stolen? I'd really appreciate it.


Feel free to visit my web-site - smart ways to make money

Anonymous Anonymous گفت:
It's hard to find experienced people about this topic, however, you seem like you know what you're talking
about! Thanks

Also visit my homepage the best way to make money from home

Anonymous Anonymous گفت:
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that
I've truly loved surfing around your weblog posts. After all I will be subscribing for your feed and I am hoping you write again soon!

Also visit my webpage :: how to get free money fast

Anonymous Anonymous گفت:
I used to be able to find good info from your blog posts.


Here is my site ... earn instant paypal money

Anonymous Anonymous گفت:
Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon
on a daily basis. It's always helpful to read through content from other writers and use a little something from their sites.

My web site :: money talks stunts
Also see my web site - money talks hosts

Anonymous Anonymous گفت:
I think the admin of this web page is actually working hard
in support of his site, because here every information is quality based information.


my web page win money online free

Anonymous Anonymous گفت:
At this time it seems like Wordpress is the best blogging platform
available right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?


Take a look at my site: free grant money for bills

Anonymous Anonymous گفت:
My brother suggested I might like this website.

He was entirely right. This post actually made my day.
You can not imagine simply how much time I had spent for
this info! Thanks!

My site: make money online free

Anonymous Anonymous گفت:
Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering
if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?

I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one?

Thanks a lot!

Here is my web-site :: make money for free online
My website > make money online today for free

Anonymous Anonymous گفت:
I don't even know the way I ended up here, however I believed this submit was good. I do not understand who you're but definitely you are
going to a well-known blogger should you are not already.
Cheers!

Here is my website - trudeau free money

Anonymous Anonymous گفت:
Hi there, after reading this amazing article i am also delighted to share my experience here with friends.


Feel free to surf to my web-site ... how to make money on the internet for free

Anonymous Anonymous گفت:
You're so awesome! I do not think I've read anything
like this before. So wonderful to find someone with unique thoughts on this issue.
Seriously.. many thanks for starting this up. This site is one thing that's needed on the internet, someone with a bit of originality!

Also visit my homepage binary options scam

Anonymous Anonymous گفت:
I am really loving the theme/design of your website.
Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
A few of my blog visitors have complained about
my website not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.
Do you have any ideas to help fix this issue?


Feel free to surf to my weblog live forex chart

Anonymous Anonymous گفت:
Generally I don't learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very great article.

Feel free to visit my blog post - binary options demo account

Anonymous Anonymous گفت:
Hello there! This post couldn't be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I'll send this post to him.
Pretty sure he's going to have a good read. I appreciate you for sharing!

Check out my webpage ... realtime forex charts[

Anonymous Anonymous گفت:
Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday.
It's always interesting to read through content from other writers and use something from other web sites.

Also visit my page ... forex trades

Anonymous Anonymous گفت:
Very nice post. I just stumbled upon your blog and
wished to say that I've truly enjoyed browsing your blog posts. After all I'll
be subscribing to your feed and I hope you write again soon!


Here is my blog post :: research penny stocks

Anonymous Anonymous گفت:
I read this piece of writing fully concerning the comparison of hottest and earlier
technologies, it's awesome article.

Also visit my page ... how does a free website make money

Anonymous Anonymous گفت:
Hi there exceptional website! Does running a blog like this take a great deal of work?
I have very little understanding of coding however I was
hoping to start my own blog in the near future. Anyways, should you have
any recommendations or tips for new blog owners please share.
I understand this is off subject but I simply had to ask.
Kudos!

My page ... binary options brokers

Anonymous Anonymous گفت:
I like the valuable info you provide in your articles.
I'll bookmark your weblog and check again here regularly. I'm quite certain I'll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

Feel free to surf to my site: Cheapest Online Trading
Also see my website - forex advice

Anonymous Anonymous گفت:
I'm gone to say to my little brother, that he should also visit this web site on regular basis to take updated from most up-to-date information.

Feel free to visit my page - make money online free and fast

Anonymous Anonymous گفت:
Wonderful items from you, man. I've take into accout your stuff previous to and you are just too wonderful. I actually like what you have acquired here, really like what you're stating and
the way in which in which you assert it. You're making it enjoyable and you continue to take care of to stay it smart. I cant wait to learn far more from you. This is actually a tremendous website.

Also visit my weblog: im internet geld verdienen

Anonymous Anonymous گفت:
Please let me know if you're looking for a article writer for your weblog. You have some really good articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd
love to write some content for your blog in exchange for a link back
to mine. Please blast me an e-mail if interested. Many thanks!Also visit my web site - paypal free money

Anonymous Anonymous گفت:
Incredible quest there. What happened after? Take
care!

My site - online Jobs At Home

Anonymous Anonymous گفت:
What's up, of course this paragraph is truly good and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks.

Here is my website: best binary options

Anonymous Anonymous گفت:
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post
plus the rest of the website is also very good.


My web blog binary options demo account
my web site - binary options platforms

Anonymous Anonymous گفت:
It's not my first time to pay a quick visit this site, i am visiting this site dailly and obtain fastidious data from here daily.

my website - binary options software
my website > binary Options trading Systems

Anonymous Anonymous گفت:
Hello terrific website! Does running a blog such as this require
a lot of work? I have virtually no knowledge of computer programming
however I had been hoping to start my own blog in the near future.
Anyhow, should you have any recommendations or techniques
for new blog owners please share. I understand this is off subject however I just had to ask.
Thanks a lot!

my blog ... binary trading options

Anonymous Anonymous گفت:
My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs.

But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on numerous websites for about a year and am concerned
about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.
net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts
into it? Any kind of help would be really appreciated!


Feel free to visit my web site: making money online fast

Anonymous Anonymous گفت:
This is very fascinating, You are a very professional blogger.
I've joined your feed and look ahead to looking for extra of your excellent post. Additionally, I have shared your web site in my social networks

Look into my website: forex trading signal

Anonymous Anonymous گفت:
I'm not positive where you're getting your information, however
good topic. I needs to spend some time studying much more or understanding more.

Thank you for magnificent info I used to be looking for this info for my mission.


Here is my site :: how to make money from home no scams

Anonymous Anonymous گفت:
hello there and thank you for your information –
I've definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content. Ensure that you update this again soon.

my site - how do people get rich

Anonymous Anonymous گفت:
I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed
about my problem. You're incredible! Thanks!

Here is my web site ... online currency trading system

Anonymous Anonymous گفت:
I'm not sure why but this blog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later on and see if the problem still exists.


Feel free to visit my weblog ... good ways to make extra money

Anonymous Anonymous گفت:
I simply couldn't go away your website before suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person supply for your visitors? Is gonna be again ceaselessly to investigate cross-check new posts

Look at my weblog ... Cedarfiance

Anonymous Anonymous گفت:
Hi there! This is my first visit to your blog!

We are a collection of volunteers and starting a new initiative in
a community in the same niche. Your blog provided us
beneficial information to work on. You have done a wonderful job!


Visit my website :: cedar finance.net
my website :: anyone use cedar finance ?

Anonymous Anonymous گفت:
It's difficult to find educated people in this particular topic, but you sound like you know what you're talking about!
Thanks

Also visit my web blog - cedar finance currency online
my site :: forex trading plan

Anonymous Anonymous گفت:
Hey this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you
have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

my blog post - cedar finance binary options review users

Anonymous Anonymous گفت:
I'd like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I'm hoping to check out the same high-grade blog posts from you in
the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now
;)

Also visit my website ... cedar finance phone number

Anonymous Anonymous گفت:
http://www.cafb29b24.org/docs/buyativan/#78543 side effects prolonged use ativan - generic ativan (lorazepam) 2mg

Anonymous Anonymous گفت:
Thank you for the good writeup. It actually was a leisure account it.
Glance complicated to far introduced agreeable from you!
However, how could we keep up a correspondence?


My blog - best binary options broker

Anonymous Anonymous گفت:
Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks?
If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
I get so much lately it's driving me crazy so any help is very much appreciated.

Here is my web blog; forex Binary options

Anonymous Anonymous گفت:
Can I simply say what a comfort to discover someone that genuinely understands what they're talking about on the net. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I was surprised that you aren't more popular given that
you definitely possess the gift.

Also visit my web site :: commodity online trading

Anonymous Anonymous گفت:
You ought to take part in a contest for one of the most useful websites on the internet.
I most certainly will recommend this web site!

Feel free to visit my web page forex binary options brokers

Anonymous Anonymous گفت:
Stunning story there. What happened after? Thanks!

Here is my blog post: awesome penny stocks

Anonymous Anonymous گفت:
I every time used to study post in news papers but now as I am a user of
internet so from now I am using net for content, thanks to web.


my website; best online stock trading site
my web page - forex binary options trading

Anonymous Anonymous گفت:
I couldn't refrain from commenting. Exceptionally well written!

my site - what Is Binary options

Anonymous Anonymous گفت:
Great web site. Lots of helpful information here. I am sending it to a few friends ans also sharing in delicious.
And obviously, thanks to your sweat!

Here is my web page; forex mobile trading
my page: trading binary options

Anonymous Anonymous گفت:
I really like reading through a post that will make men and women think.
Also, thank you for permitting me to comment!

my web-site ... Free Binary Options System

Anonymous Anonymous گفت:
It's amazing for me to have a web site, which is good for my knowledge. thanks admin

my blog post binary options trading systems

Anonymous Anonymous گفت:
I'm not sure why but this weblog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I'll check back
later and see if the problem still exists.


Feel free to surf to my blog post - make money online and work from home
my page :: top online jobs work from home

Anonymous Anonymous گفت:
Hey There. I found your blog the use of msn. That is
a really neatly written article. I'll be sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful info. Thanks for the post. I'll certainly return.


Also visit my blog: earn quick money online

Anonymous Anonymous گفت:
Hello great website! Does running a blog such as this take a large amount of work?
I've absolutely no expertise in computer programming but I was hoping to start my own blog in the near future. Anyways, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject but I simply needed to ask. Cheers!

my blog post ... trading stock options

Anonymous Anonymous گفت:
Hi, this weekend is fastidious in support of me, as this occasion
i am reading this impressive educational paragraph here at my house.


my site: Can you win on slot machines

Anonymous Anonymous گفت:
Hello colleagues, how is the whole thing, and what you would like
to say about this piece of writing, in my view its in fact awesome designed for me.Here is my blog: best ways to make quick money
My web page: quick and easy ways to make money